Lehighton Chalk Company

Lehighton Chalk Company

HM8-32

Lehighton Chalk Company manufactures blackboard chalk for educational uses.  The company’s product is sold by the box at $50 per unit.  Lehighton uses an actual costing system, which means that the actual costs of direct material, direct labor, and manufacturing overhead are entered into work-in-process inventory.  The actual application rate for manufacturing overhead is computed each year; actual manufacturing overhead is divided by actual production (in units) to compute the application rate.  Information for Lehighton’s first two years of operation is as follows

Is this the question you were looking for? If so, place your order here to get started!