Bronte Corporation _Cost of Product

Bronte Corporation _Cost of Product

Bronte Corporation acquired two inventory items at a lump-sum cost of $160,000. The acquisition included 6,000 units of product A, and 14,000 units of product B. Product A normally sells for $24 per unit, and product B for $8 per unit. If Bronte sells 2,000 units of A, what amount of gross profit should it recognize?

($18,000),

($4,500),

($1,500),

Â

($9,500)

Is this the question you were looking for? If so, place your order here to get started!